Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Každá nastávající maminka stravou v těhotenství zajišťuje výživu nejen pro sebe, ale i pro své dítě. Potraviny, které konzumuje v průběhu gravidity, svým složením přímo ovlivňují vývoj plodu, ale také zdraví ženy a dítěte po porodu.
Název zdroje: centrum.cz - zena.cz - deti
Datum vydání: 31.12.2011
Odkaz: http://zena.centrum.cz/ deti/ tehotenstvi-a-miminko/ clanek.phtml?id=726543
Mají také vliv na stravovací návyky dítěte. Obecně platí, že je lepší jíst po menších porcích několikrát denně a hlídat si dostatečný příjem neslazených tekutin. Je dobré si však hned na začátku uvědomit, že období těhotenství není vhodnou dobou k razantním změnám stravovacích návyků.
Nepřehánět to
„Určitě není správný všeobecně rozšířený názor, že má žena v těhotenství jíst podle chuti a nemá se ohlížet doleva ani doprava. Už nadměrné kilogramy, které v těhotenství přibere, ukazují, že její strava nebyla správná. Za přiměřený se pokládá váhový přírůstek do patnácti kilogramů.
V průběhu těhotenství by tedy neměl být zvyšován kalorický příjem, maximálně se může v poslední části těhotenství lehce zvýšit množství potravy, ale skutečně jen lehce, a ne příliš významně. Tuk, který v takovém případě u těhotných vzniká, se pak těžko shazuje, a obezita, jež po těhotenství zůstává, bývá pro ženu riziková," konstatuje MUDr. Josef Jonáš, praktikující řízenou a kontrolovanou detoxikaci.
Některé potraviny a nápoje mají malou výživnou hodnotu, proto by je těhotné matky měly konzumovat v minimálním množství. Patří sem především popcorn, sušenky, chipsy, instantní polévky, bílé pečivo, limonády a další jídla bohatá na jednoduchý cukr. Potraviny s tzv. nicotnými kaloriemi neobsahují vitamíny a minerály, nepřispívají rozvoji plodu, zato vedou k přírůstku na váze.
Čemu se vyhnout
Kromě alergizujících a jinak poškozujících potravin je vhodné vyhýbat se také těm, které nadýmají a mohou způsobovat střevní dysbiózu i nepříjemné pocity vzhledem ke zmenšujícímu se prostoru v dutině břišní.
Vynechejte alkohol a kofein. Alkohol totiž může způsobit mentální retardaci dítěte, kofein zase narušuje vstřebávání železa. U plodu může být velké množství kofeinu příčinou jeho zrychlené srdeční činnosti. Větší množství kávy nebo čaje se proto v období gravidity nedoporučuje.
Není ani vhodné pít vodu z kohoutku, protože ta může obsahovat hormony a jiné chemické látky používané lidmi. Vhodný je naiopak zelený čaj, čaj roibos nebo džusy, nejlépe z „necitrusového" ovoce. S bylinnými čaji je třeba nakládat v těhotenství velmi opatrně.
Vyhýbejte se smaženým či grilovaným pokrmům, protože obsahují karcinogenní látky a zatěžují organismus. Pozor je třeba si dát také na potraviny, které způsobují pálení žáhy.
Naprosto nevhodné jsou masové konzervy, sterilovaná zelenina a uzeniny. Naopak velmi vhodné je soustředit se na biopotraviny, protože konzervanty, barviva a stabilizátory jsou pro těhotnou ženu několikanásobně nebezpečnější než pro ostatní lidi.
Nutné je vyhýbat se tučným rybám a syrovému masu. Také vnitřnosti je lepší ze stravy vyřadit - mohou obsahovat toxické látky nebo zbytkové hormony z krmiva. Málo vařené či syrové maso zase obsahuje velké množství bakterií a toxoplasmy, ty jsou pro plod velmi nebezpečné.
Rizikové je i pití nepasterizovaného mléka, protože může obsahovat různé původce infekcí, např. borelie, a konzumace jídel ze syrových vajec.
Potraviny s ušlechtilou plísní jako niva či hermelín zase podporují rozvoj mykóz a kvasinek v organizmu matky.